(2 дни / 1 нощувка)ДАТА: 12.10 – 13.10
ЦЕНА: 178лв.
1-ви ден:
Отпътуване от Г.Оряховица и В.Търново.
Около 09:00ч. посещение на Араповски манастир и лековитото аязмо. Араповският манастир "Света Неделя" е един от големите български манастири, който е играл изключително важна роля за духовното и политическо възраждане на българите през ХІХ век. Той е единственият български манастир, строен по време на османското робство сред полето. Намира се в землището на с. Златовръх, на осем километра източно от Асеновград. Основан през 1856 г. първоначално като обикновено монашеско общежитие край старото аязмо. Но само три години след това той израснал като цял манастирски комплекс. За негови основатели се смятат Архимандритите Софроний и Герасим.
Около 12:00ч. достигане крайна точка в близост до платото Белинташ и пешеходен преход около 45 минути в едната посока. Светилището се намира в централни Родопи, на около 30 км от Асеновград. Разположено е на рида Добростан, на 3 км южно от село Врата и на 1 км югозападно от с. Сини връх. То заема централно място сред група скални тракийски светилища, разположени в посочената част на планината: Караджов камък, Хайдут Кая, Питвото и Турската куля. Платото представлява голямо скално възвишение с площ около 5 декара, с ориентация по дължина север-юг. Хронологическият период на съществуване на светилището се определя от края на халколита до края на IV – началото на V в. след Христа. В следствие на тектонични процеси (пропадания на скалите в древни времена) върхът е обособен на 3 дяла: северен, централен и южен. В най-северната част на първия дял траките са изсекли в скалата стъпала и ниши с различни размери. 300 кръгли дупки и две големи ями и изсечени в скалите гнезда за дървени греди – вероятно жертвените олтари на тракийски жреци от племето беси, предназначени за целите на конкретни земеделски и религиозни дейности на тогавашното общество. Белинташ се свързва и с култа към трако-фригийския бог Сабазий, тъй като сред скалите е намерена сребърна плочка с неговото изображение.
Препоръчително е да си подготвите храна и вода.
Следобед настаняване в комплекс „Старите къщи“ с.Врата, м. Кабата.
2-ри ден:
07:30 - 08:30 Закуска в ресторанта на комплекса и освобождаване на стаите.
Отпътуване за с. Мостово, от където започва пешеходния преход към Кръстова гора.
Това е едно от най-големите християнски средища в България, което привлича голям брой поклонници. Комплексът е разположен на поляна сред красива гора.
Причината Кръстова гора да привлича толкова много вярващи от цялата страна е преданието, че тук е заровена частица от Христовия кръст. Много легенди разказват за това място и всички те са свързани с Христовия кръст и чудото на изцелението.
В началото на комплекса от параклиси е разположена църквата „Покров на Пресвета Богородица”, която е завършена през 1995 г. От нея по алея до върха на малък хълм са разположени параклиси, посветени на 12-те апостола. През 1936 г. Цар Борис ІІІ дарил голям 99-килограмов метален кръст. Сега там стои негово копие, което може да се види на най-високото място в края на алеята. Хората вярват, че кръста има чудодейна сила и лекува неизлечимо болните. В близост до района с параклисите има извор, който според преданието също има лековита сила.
От там се отправяме към Караджов камък. Това е интересен скален феномен, който се намира близо до село Мостово в Родопите. Представлява високо скално плато (връх с височина 1448 м), в чиито отвесни стени се е образувал естествен тесен улей. В него е наместен огромен камък, който сякаш висша сила е поставила там – Караджовия камък. Феноменът е обявен за защитена местност от 2003г.
Още от древността хората са смятали мястото за специално - древните траки са изградили светилище, в което са почитали мъртвите. До днес са запазени изсечени в скалата ямки с религиозно предназначение, както и стъпала, водещи до горната част на масива.
Препоръчваме да си подготвите храна и вода за из път.
Завръщане към с. Мостово и отпътуване за Г.Оряховица и В.Търново.